ŚLĄSKIE GROBY LUDZI KOŚCIOŁA

NORBERT NIESTOLIK

SIOSTRA MARIA DULCISSIMA HOFFMANN

BRZEZIE NAD ODRĄ

Brzezie nad Odrą to obecnie dzielnica Raciborza, lecz jego początki jako wsi sięgają XIII wieku. Od roku 1727 są własnością miasta. W latach 1904 - 1906 wybudowano tutaj modernistyczny kościół pw. św. Apostołów Mateusza i Macieja, z barokowym wnętrzem z wyposażeniem z poprzedniego drewnianego kościoła z XVII i XVIII wieku. Brzezie położone jest niezwykle malowniczo, na wzgórzu na granicy płaskiej i jednostajnej Niziny Odry oraz pagórkowatego Płaskowyżu Rybnickiego, na brzegach doliny rzeki Odry. Możemy doszukać się wielu analogii Brzezia i Jankowic.

Otóż pierwsza wzmianka o obydwu miejscowościach pochodzi z tego samego dokumentu z 1223 roku. Od roku 1658 Brzezie znajdowało się w rękach Oppersdorffów i pozostało w nich do roku 1727. Pamiętamy, że w tym samym okresie, a dokładnie około roku 1670, hrabia Ferdynand Leopold von Oppersdorff dokonał fundacji jankowickiej świątyni. W roku 1922 Brzezie, podobnie jak Jankowice, wróciło do państwa polskiego, mimo że te pierwsze leżały zaledwie o krok od niemieckiego przecież Raciborza.

Brzezie wreszcie posiada swoje legendarne miejsca, drzewa (Sosienka, Lipki ), źródełka, stawy, o których opowiada się do dzisiaj. Podobnie jest w Jankowicach, lecz legendy są oczywiście inne.. Jest także Brzezie nad Odrą poniękąd miejscem "sacrum" - miejscem świętym, a to za sprawą prostej dziewczyny - Heleny Hoffman, Sługi Bożej Siostry Marii Dulcissimy.

Urodziła się w Zgodzie - Świętochłoicach 7 lutego 1919 roku. Do zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej wstąpiła w roku 1228 i otrzymała imię Dulcissima. Nowicjat odbyła w Nysie, zaś wieczystą profację złożyła w Brzeziu w roku 1935. Niestety wkrótce ciężka choroba przerwała jej młode życie. Zmarła w Brzeziu 18 maja 1936 roku i tu została pochowana na tzw. starym cmentarzu. Zmarła w opinii świętości, a po śmierci została otoczona spontaniczną czcią wiernych. W lutym 1999 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. W kwietniu 2000 roku przeniesiono jej doczesne szczątki do grobowca przy miejscowym kościele pw. św. Apostołów Mateusza i Macieja znajdującym się naprzeciw domu Sióstr Maryi Niepokalanej, w którym przeżyła ostatnie lata swojego krótkiego życia.

Kult tej prostej, lecz jakże niezwykłej zakonnicy rozwija się. Jego namacalnymi przejawami są zawsze świeże kwiaty i zapalone świece na grobowcu oraz nieustannie trwające modlitwy o beatyfikację. Gromadzone są świadectwa łask otrzymanych za jej pośrednictwem. Ludzie zabierali także z jej dawnego grobu grudki ziemi. Miały być wsparciem przeciw złu w trudnych momentach życia. Nazwano ją "Aniołem pokoju" i "Oblubienicą Krzyża". W zjednoczeniu z Chrystusem przeżywała szczególne znaki Bożej miłości w postaci ukrytych stygmatów. Przejęta brakiem świętości ludzi oddalających się od Boga, była gotowa cierpieć jeszcze więcej. Jej modlitwa była pokutnym krzykiem skierowanym do Boga.

Jej odwaga w przyjmowaniu kolejnych cierpień w chorobie stanowi wspaniałe świadectwo dla współczesnych chrześcijan. "Była prostą, bez pretensji i ambicji dziewczyną oraz zakonnicą, niczego nadzwyczajnego w życiu nie zdziałała, ale oddała Bogu tylko to, co od Niego otrzymała, to jest samą siebie" - tak napisał o Niej Ojciec Biedrzycki ze Zgromadzenia Świętej Rodziny. Wielkim znakiem tego, że Siostra Dulcissima zostanie wyniesiona wkrótce na ołtarze są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który wpatrzony w jej wizerunek rzekł: "Błogosławię! To jest dzieło Boże!" Opuszczamy piękne i gościnne Brzezie. Jeszcze tylko krótki wpis do księgi intencji, słowa pożegnania z jedną z sióstr, pamiątki zabrane do domu, ostatnie spojrzenie na grobowiec Służebniczki Bożej - znowu ktoś modli się przy nim, aby za chwilę wsiąść na rower i udać się do swoich codziennych zajęć. Trwa pamięć i modlitwa. Przyłącz się do niej - odwiedź podraciborskie Brzezie ! Pamiętaj także, że świętych możesz odnaleźć także gdzieś blisko, czasem obok siebie. Nie muszą dokonywać wielkich i spektakularnych czynów, zresztą wiemy o tym, słuchając jednej z piosenek Arki Noego.

[Rozmiar: 105448 bajtów]

Kościół p.w. św. Apostołów Mateusza i Macieja w Brzeziu k/Raciborza

[Rozmiar: 113182 bajtów] [Rozmiar: 124047 bajtów]

Dom zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej w Brzeziu

[Rozmiar: 128952 bajtów] [Rozmiar: 141559 bajtów]

Fot. Piotr Ściborski

POWRÓT

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ